Gdańsk Gdańsk ESK Fundacja Gdańska Generał Zaruski Szanty pod Żurawiem English Version Deutsch Version
 

Archiwum Zlotu

Baltic Sail Gdańsk 2011

Share on Facebook Share on Twitter
Aktualności Baltic Sail 2012

Na cztery dni Gdańsk stał się prawdziwą żeglarską stolicą Polski. Od czwartku do niedzieli nabrzeża przy Targu Rybnym były najbardziej obleganym miejscem w mieście. W rejsy na pokładach żaglowców wypłynęło niemal 2000 osób.

XV edycja zlotu obfitowała w atrakcje i z pewnością należała do najciekawszych wakacyjnych wydarzeń w Trójmieście. Do Gdańska przypłynęło 16 pięknych żaglowców z całej Europy m.in. Joanna Saturna z Finlandii, Baltic Beauty ze Szwecji, Notre Dame des Flots z Francji czy Arka z Litwy. Po kłopotach i przejściach dotarł też rosyjski Shtandart, który kilka dni przez zlotem stracił maszt w porcie w Rotterdamie. Największą atrakcją był jednak z pewnością HMS Bounty - gwiazda kina i mórz, który przypłynął do Polski aż z USA. Poza zagranicznymi łódkami stawił się również kwiat polskich żaglowców: Knudel, Bryza H, Kapitan Głowacki, Norda, Śmiały, Zjawa IV oraz Ark i Baltic Star.

„Spełniło się nasze marzenie. - mówi Mateusz Kusznierewicz, Komandor zlotu Baltic Sail Gdańsk. - Motława zaroiła się od masztów, a całe nabrzeże szczelnie wypełniły piękne jednostki. Życie miasta na te kilka dni tętniło na Targu Rybnym. Ludzie bawili się świetnie, a to dla nas największa nagroda za wysiłek włożony w organizację zlotu."

Każdy mógł znaleźć na Baltic Sail Gdańsk coś dla siebie: turyści zwiedzali jednostki i korzystali z atrakcji miasteczka zlotu, wielbiciele szant bawili się świetnie na Festiwalu Szanty pod Żurawiem, a żeglarze dostali dawkę sportowych emocji dzięki regatom Nord Cup. W sobotę, na Zatoce Gdańskiej odbył się Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, którego kulminacją było wręczenie cennego trofeum na scenie głównej zlotu w sobotę wieczorem. Puchar, przygotowany przez Zbigniewa Strzelczyka oraz Włodzimierza Ziółkowskiego jest ponad 10 kilową statuetką Neptuna z mosiądzu trzymającego bursztynową misę. Zwycięzcy wyścigu - Sergieyowi Pavlenko płynącemu na jachcie Blagodarnost wręczyli go Zastępca Prezydenta Gdańska Ewa Kamińska, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich Mateusz Kusznierewicz i Zbigniew „Gutek" Gutkowski. W tym roku nagrodzeni zostali również zwycięzcy pozostałych klas biorących udział w rywalizacji. Po ceremonii żeglarze fetowali na Targu Rybnym przy dźwiękach znanych piosenek szantowych w jazzowych i big bandowych aranżacjach. W niedzielę 10 lipca zlot zamknęła tradycyjna i bardzo widowiskowa parada żaglowców na Motławie, w której udział wzięły wszystkie jednostki zaproszone na zlot oraz mniejsze jachty biorące udział w imprezie. Jednych i drugich w paradzie wzięło udział ponad 70. Na nabrzeżach i na pokładzie Bounty zgromadziło się kilka tysięcy widzów.

XV edycja zlotu Baltic Sail Gdańsk była największą, jak dotąd, imprezą tego cyklu. Organizatorom udało się też osiągnąć efekt synergii w działaniach z partnerami, co spowodowało, że zarówno sam teren imprezy, jak i ilość atrakcji zaproponowanych gościom była znacznie większa niż w poprzednich latach.




GALERIA ZDJĘĆ

  

PARTNERZY / PATRONI MEDIALNI / WSPÓŁPRACA

MOSiRregaty Nord CUP 2011Generał ZaruskiCMMGdansk.pl
Gdańscy AkcjonariuszeGdańsk Convention BureauSzanty pod ŻurawiemTrójmiasto.plMagazyn Żagle
Magazyn PodróżeWirtualna PolskaRadio Gdańsk

Działo się na Baltic SailDziało się na Baltic SailDziało się na Baltic SailDziało się na Baltic SailDziało się na Baltic SailDziało się na Baltic SailDziało się na Baltic SailDziało się na Baltic SailDziało się na Baltic SailDziało się na Baltic Sail
Podaj swoje Imię:

Podaj swój adres e-mail: